.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

May 25, 2016

Kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne – czym to się różni??


Każdy z nas kojarzy charakterystyczne panele, które widać na dachach domów, hoteli czy budynkach użyteczności publicznej. Powszechnie wiadomo, że są to systemy korzystające z energii słonecznej. Mówimy o nich panele słoneczne, panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, moduły fotowoltaiczne. Pojęcia te są często używane zamiennie. Nie są to jednak te same rozwiązania, i chociaż oba wykorzystują energię słoneczną, ich działanie i zastosowanie jest zupełnie inne.  

Podstawową różnica to rodzaj produkowanej przez nie energii. Panele fotowoltaiczne, nazywane także fotoogniwami, przetwarzają energię słoneczną na elektryczną. Zbudowane są płytek krzemowych. Większe lub mniejsze fotoogniwa coraz częściej widzimy także przy lampach ulicznych, oświetlonych przejściach dla pieszych, na dachach myjni samoobsługowych lub rozstawione w polu, na tak zwanych farmach fotowoltaicznych. Więcej o fotowoltaice, budowie paneli, zasadzie działania i zastosowaniu na użytek domowy pisaliśmy tutaj: fotowoltaika.

 

Kolektory słoneczne, płaskie i próżniowe, produkują zaś energię cieplną. Wbudowany w nie absorber pochłania energię słoneczną ogrzewając krążący w kolektorach płyn – glikol. Glikol następnie ogrzewa wodę oddając nagromadzone w nim ciepło. W ten sposób możemy ogrzewać wodę użytkową oraz tę krążącą w układzie centralnego ogrzewania, wspomagając w ten sposób ogrzewanie budynku. W niektórych przypadkach możliwe jest zbudowania instalacji służącej do ogrzewania c.w.u. i c.o. łącznie.   

 

Wybór instalacji zależy oczywiście od naszych potrzeb. Znając podstawową różnicę między omówionymi systemami łatwiej wybrać odpowiednie rozwiązanie. Szukasz rozwiązania dla siebie lub zastanawiasz się nad doborem właściwej mocy i wielkości? Chętnie pomożemy: kontakt.

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl