.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Feb 1, 2018

Czy kolektory próżniowe są wydajniejsze zimą


 
kolektory próżniowe
Każdy z nas zastanawia się, jak mógłby zmniejszyć swoje wydatki związane z codziennym życiem w domu. To właśnie domowe rachunki spędzają sen z powiek wielu osób. Przeciętnie na 1 m2 przypada około 170 W . Aktualnie są dwa możliwe sposoby oszczędzania przy wykorzystaniu energii odnawialnej. W naszych warunkach atmosferycznych króluje jedno z nich - kolektory próżniowe. Powód jest prosty, wraz z nastaniem zimy wciąż są bardzo wydajne. Trzeba podkreślić, iż źródłem energii dla kolektorów słonecznych nie jest temperatura otaczającego powietrza, lecz promieniowanie słoneczne. Instalacje solarne działają w momencie, gdy docierają do nich promienie słoneczne, również w trakcie zimy. Prawdą jest, iż wydajność kolektorów zimą jest niższa aniżeli latem.  Wciąż jednak są w stanie w dużym stopniu wspomóc tradycyjne ogrzewanie.
Zimą woda, która znajduje się w rurach, posiada o wiele niższą temperaturę. Podgrzanie jej nawet o parę stopni może więc przynieść spore różnice w ogólnym rozrachunku. Najefektywniejszym rozwiązaniem będzie posiadanie dwóch zasobników, w jednym woda będzie podgrzewana przez solary, a w drugiej będzie dogrzewana przez tradycyjne ogrzewanie
 
Kolektory próżniowe wykorzystują nie tylko promieniowanie bezpośrednie, lecz również rozproszone, którego udział w naszym klimacie sięga nawet do 70%. Oczywiście ma to bezpośredni wpływ na efektywne wykorzystanie kolektorów próżniowych. Wydajność tego rozwiązania wzrasta wraz z wielkością przekroju rurek oraz instalacją zwierciadeł liniowych. Ich rolą jest kierowanie na kolektory próżniowe jak największej ilości promieniowania słonecznego. Właściwie dobrane oraz zamontowane kolektory słoneczne potrafią w zimie dostarczyć ok. 30% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Dwoma podstawowymi atrybutami, którymi trzeba się kierować, jest powierzchnia domu oraz ilość domowników. Na przedsięwzięcie można uzyskać stosowne dofinansowanie do 30%  poniesionych kosztów.
 
Nie należy podejmować się montażu kolektorów próżniowych samodzielnie. Już małe niedociągnięcia potrafią znacząco wpłynąć na pracę kolektorów słonecznych. W najgorszym przypadku możemy utracić gwarancję producenta. Urządzenia związane z energią słoneczną pracują najwydajniej przy ustawieniu południowym. Delikatne odchylenie parę stopni na wschód lub zachód nie spowoduje znacznej utraty wydajności. Jednakże już większe odchylenia od norm znacząco wpłyną na kulturę ich pracy. W przypadku kolektorów próżniowych ustawia się indywidualnie kąt nachylenia każdego absorbera, który znajduje się w rurce. 
 
W zależności od przeznaczenia danej instalacji solarnej, jej optymalne ustawienie będzie kompletnie inne. Zmienność położenia słońca wobec globu ziemskiego wymusza różnorodność konfiguracji w przypadku, gdy instalacja ma działać wyłącznie latem lub całorocznie. Optymalnym ustawieniem w przypadku instalacji solarnej, która ma działać cały rok, jest kąt 45o. Prostopadły kąt padania promieni słonecznych sprawi, iż ich wydajność zimą będzie bardzo dobra. 
 
Warunki atmosferyczne, z którymi spotkamy się w Polsce, są dość specyficzne. Powoduje to również zindywidualizowanie oferty produktów, które są sprzedawane na jej terenie. Ważnym jest, by kupować solary, które posiadają system automatycznego odśnieżania. W momencie, gdy śnieg stopi się, spowoduje to wzrost skuteczności kolektorów próżniowych, gdyż zostaną one równocześnie oczyszczone np. z kurzu. 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl