.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Feb 22, 2018

Zasady korzystania z kominka


kominek na pellet
 
Kominek to jedno z najbardziej tradycyjnych źródeł ciepła w gospodarstwie domowym. Wielu z nas marzy o tym, aby ogrzać się przy trzasku iskier oraz płomieniach, jak przy ognisku. Jednakże korzystając z niego, musimy sobie zdawać sprawę, iż musimy stosować się do pewnych zasad bezpieczeństwa. Dzięki nim będziemy mieć pewność, iż wyeliminujemy wszelkie niebezpieczne sytuacje, które mogą powstać podczas jego użytkowania. Aby kominek służył nam dobrze przez bardzo wiele lat, musimy o niego odpowiednio dbać. Niezbędne będą wobec tego okresowe przeglądy nie tylko samego kominku, ale również komina. Poprawne użytkowanie kominka wraz z kominem ma ogromny wpływ na ich właściwe funkcjonowanie oraz żywotność. Wpłynie to również bardzo pozytywnie na zdrowie domowników, gdyż będziemy mieli pewność, iż dym wydostaje się przez komin
Przed rozpoczęciem użytkowania nowego komina wraz z wszystkim elementami oraz kominkiem, trzeba pamiętać, iż są to wyroby budowlane. W związku z czym są one obwarowane konkretnymi przepisami prawa budowlanegoniebezpieczeństwo pożaru, które mogłoby wystąpić. Każdy komin przed rozpoczęciem użytkowania musi zostać poddany odbiorowi kominiarskiemu. Gdy otrzymamy pozytywną opinię od kominiarza, mamy pewność, iż nasz komin został wykonany prawidłowo.
 
Zgodnie z prawem, to do zarządcy lub właściciela należy obowiązek dbania o całą instalację. Do przeprowadzenia okresowych kontroli zobowiązuje nas art. 62 prawa budowlanego. W zakresie corocznych kontroli wchodzi sprawdzenie przewodów:
  • wentylacyjnych,
  • dymowych,
  • spalinowych.

 

Jeśli kominiarz lub mistrz czeladnictwa stwierdzą uszkodzenia, to zostaniemy zobowiązani do ich naprawienia w określonym terminie. Jeśli nie przeprowadzimy corocznej kontroli, to Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ma prawo ukarania nas mandatem do 500 . Czyszczenie komina w zależności od paliwa, którym opalamy nasze kominki, może się odbywać nawet cztery razy w roku. 

 

Przed samym kominkiem w odległości 2 m nie powinno znajdować się nic, co jest łatwopalne. Kominek nie powinien stać np. w pobliżu drewnianych mebli, gdyż może to grozić pożarem. W momencie, gdy dokładamy do kominka, należy to robić ostrożnie, gdyż może się z niego wydostać iskra. W przypadku kominków na pellet zazwyczaj mamy elektroniczny podajnik, który za nas dodaje stopniowo paliwo do paleniska. Jeśli naszym marzeniem jest kominek z płaszczem wodnym, to musi być on podłączony do instalacji C.O. w układzie otwartym. Naczynie wzbiorcze powinno się znajdować w najwyższym punkcie instalacji. Niektóre kominki są dodatkowo wyposażone w tzw. chłodnice. Jeśli wkład kominkowy zacznie się przegrzewać, to chłodnica poprowadzi zimną wodę z instalacji wodociągowej, aby go ochłodzić.  Bardzo istotnym jest również dobranie mocy kominka względem zapotrzebowania domostwa, a nawet wielkości pomieszczenia, w którym będzie stał. Trzeba się kierować racjonalną potrzebą, inaczej kominek może się bardzo szybko przegrać, co doprowadzi do niebezpiecznej sytuacji. Do kominka należy doprowadzić odpowiednią ilość zimnego powietrza, które będzie się przedostawać przez kratki wentylacyjne u dołu kominka. Spowoduje to, iż wkład kominkowy będzie ochładzany przez zimne powietrze, które będzie się ogrzewać oraz wydostawać górną kratką. 

 

Poprawne działanie kominka jest możliwe tylko i wyłącznie przy wybudowaniu odpowiednich kanałów wentylacyjnych. Dobrze skonstruowana wentylacja niezależnie od pory roku pozwoli na prawidłową wymianę powietrza. Brak właściwej wentylacji może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie mieszkańców domu, a także podnieść poziom wilgotności. Jeśli w trakcie użytkowania pojawiają się problemy z użytkowaniem komina z powodu silnych wiatrów, to należy użyć nasad kominowych. Są one montowane na szczycie komina, aby wyrównać ciąg komina. Dzięki nim komin jest również dodatkowo chroniony przed opadami. Żadna nasada nie daje nam 100% gwarancji prawidłowego funkcjonowania komina oraz ochrony przed deszczem, ale na pewno te szanse zwiększy. 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl