.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Mar 1, 2018

Czym jest instalacja fotowoltaiczna


panele fotowoltaiczne
 
Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię przekazywaną nam przez słońce w prąd. Zestaw fotowoltaiczny jest przyłączany bezpośrednio do sieci energetycznej, której jesteśmy w stanie odsprzedawać nadwyżki wyprodukowanego prądu. Dzięki instalacji fotowoltaicznej mamy najprościej rzecz ujmując tańszy prąd w gniazdkach. Wytworzoną energię można nie tylko zużywać oraz odsprzedawać, ale także magazynować. Kluczowym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę, jest to, że od dnia montażu instalacji, czerpiemy darmowy prąd od słońca. To właśnie ten aspekty jest dla potencjalnych inwestorów tak kuszący. 
 
Zalety fotowoltaiki:
  • darmowy prąd jako energia słoneczna,
  • 25 lat gwarancji na produkowane produkty,
  • praktyczna bezobsługowość instalacji fotowoltaicznej.
 
 
 
Opłacalność instalacji fotowoltaicznych rośnie wraz z rozwojem instalacji fotowoltaicznej. Panele fotowoltaiczne dzięki zastosowanym materiałom oraz technologiom  uzyskują dla nas energię przez ponad 25 lat. Również wzrost zainteresowania energią odnawialną wymusza na producentach obniżanie cen. Mikroinstalacje OZE do 40 kW nie wymagają specjalnego pozwolenia na montaż, wystarczy stosowne zgłoszenie do organu architektoniczno-budowlanego. Ponadto operator sieci jest zobowiązany podłączyć instalację fotowoltaiczną, której moc nie przekracza mocy przyłącza. Polska zobowiązała się, iż stopniowo będzie się przenosić na odnawialne źródła energii oraz osiągnie określony pułap w 2020 roku. 
 
Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od rodzaju, który wybierzemy. Jeśli nie posiadamy wystarczających produktów, to możemy się zgłosić  do programu Prosument. W ramach programu otrzymamy dofinansowanie do wymarzonej instalacji fotowoltaicznej. Warto wspomnieć, iż najlepiej jest wybierać moc paneli fotowoltaicznych w zgodzie zapotrzebowaniem naszego domostwa. 
 
Przede wszystkim panele fotowoltaiczne nie generują kosztów związanych z eksploatacją, co znacząco wpływa na tempo zwrotu inwestycji. Energia słoneczna jest całkowicie darmowa, a inwestycja realnie zwraca się zazwyczaj w okolicy 8 lat. Skorzystanie z dofinansowania skraca ten czas średnio o 3 lata. 
 
Foton, który pada na ogniwo fotowoltaiczne, jest pochłaniany np. przez krzem, który wybija elektron, zmuszając go do ruchu. W ten sposób powstaje pożądany przez nas przepływ prądu. Dzięki zastosowaniu falownika jest możliwe podłączenie do sieci energetycznej. Panele fotowoltaiczne bardzo często mylone są z kolektorami słonecznymi, które odpowiadają za produkcję ciepła. 
 
W przypadku nadwyżek prądu generowanego przez panele fotowoltaiczne warto się zastanowić nad net meteringiem. Pozwala on nam korzystać z sieci energetycznej jak z akumulatora bez potrzeby generowania dodatkowych kosztów. Jeśli produkujemy tyle samo prądu, ile pobieramy z sieci energetycznej, wtedy płacimy jedynie za obsługę sieci. Natomiast jeśli pobieramy prądu więcej, aniżeli produkujemy, wtedy będziemy musieli dopłacić różnicę. Atutem net meteringu jest fakt, iż nie ponosimy żadnych strat związanych z przesyłem prądu.
 
Panele fotowoltaiczne są doskonałym źródłem oszczędności, a także chronią środowisko naturalne. Jeśli instalacja fotowoltaiczna zostanie dobrana w zgodzie z potrzebami domowników, to zaspokoi ona w dużej mierze zapotrzebowanie na prąd. Panele fotowoltaiczne mają za zadanie zapewnić użytkownikowi komfory energetyczny oraz niezależność. 
 
Fotowoltaika przynosi średnio ok. 10% rocznej stopy zwrotu, czyli o wiele więcej, niż zapewniają nam lokaty w bankach. Inwestor powinien pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej, jak o długoterminowej inwestycji, która będzie na siebie zarabiać.
 
Ustawa o mikroinstalacjach OZE wskazuje, iż:
  • taryfy gwarantowane,
  • program Prosument,
  • net metering.

 

Dzięki taryfom gwarantowanym można odsprzedawać energię elektryczną po stałych stawkach do 15 lat. Bacząc na wymagania energooszczędne domów, jest to obowiązkowa inwestycja. Panele fotowoltaiczne z zasady montowane są na dachu lub gruncie pod odpowiednim kątem w kierunku południowym. Już na etapie planowania samej inwestycji trzeba bardzo dosadnie wziąć pod uwagę potencjalne miejsce umieszczenia instalacji fotowoltaicznej. W Polsce w zależności, czy ma być to instalacja całoroczna lub sezonowa, ustawia się ją pod kątem między 30o a 60o. Uwzględnienie paneli fotowoltaicznych w trakcie budowy domu może znacznie obniżyć koszt jej późniejszej instalacji. 

 

Instalacje fotowoltaiczne, które montujemy na ziemi, warto podnieść na wysokość między 1,5 m a 2 m ze względu na to, iż w godzinach porannych oraz wieczornych w innym wypadku będą zacienione. 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl