.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

May 18, 2018

Zawór termostatyczny do kotła na paliwo stałe


Zawór termostatyczny
Zawór termostatyczny należy do kluczowych elementów instalacji ogrzewania, które są zasilane kotłami oraz kominkami na paliwa stałe. Odpowiada za kontrolę temperatury powrotu do kotła, która wpływa na żywotność urządzenia. Zawór termostatyczny musi być dobrany odpowiednio w stosunku do mocy instalacji, aby można było utrzymać wysoką temperaturę spalania. Tzw. "pocenie się kotła", czyli skraplanie pary wodnej, która jest zawarta w spalinach na zimnej ścianie kotła jest wynikiem złej pracy instalacji. Prowadzi to do korozji kotła, która kończy się jego szybszą wymianą. Bardzo często brak właściwie zamontowanego zaworu kończy się nieuznaniem gwarancji, gdyż minimalna temperatura kotła na paliwo stałe nie została zachowana. Ponadto spada również efektywność spalania np. pelletu, która jest o wiele lepiej wykorzystywana w wyższych temperaturach spalania
Zawory termostatyczne produkowane są w różnych wielkościach w zależności od mocy danego kotła. Kluczowym aspektem zaworów mieszających jest przepływ. Zazwyczaj przepływ jest określany wartością Kvs, co oznacza przepustowość w m3 na godzinę przy średniej stracie ciśnienia w wysokości 1 bara. Zawory termostatyczne mimo różnorodności typów oraz różnych przepływów często mają przyłącza o tej samej wielkości. Nie można się wobec tego kierować wielkością przyłącza, a mocą instalacji grzewczej. Termostaty zazwyczaj posiadają zazwyczaj tzw. stałą nastawę temperatury, co oznacza, iż zakup powinien być bardzo dobrze przemyślany. W części zaworów istnieje możliwość wymiany wkładki termostatycznej, jednakże jest to dodatkowy wydatek. Producenci kotłów są zobowiązani do podawania informacji o właściwej temperaturze, która powinna panować w instalacji grzewczej. Jest ona uzależniona np. od rodzaju paliwa stałego, którym ogrzewamy nasze domostwo. W momencie, gdy palimy różnorodnymi paliwami, istnieją rozwiązania, które pozwalają na płynne wymieniane wkładki termostatycznej w określonych granicach temperatur. Oznacza to, iż będziemy mogli samodzielnie ustawiać temperaturę powrotu do kotła w trakcie sezonu grzewczego.

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl