.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Jun 28, 2018

Jakie wymagania musi spełniać kominek


kominek na pelletKominki w wielu domach pełnią głównie funkcję aranżacyjną, jednakże trzeba sobie zdawać sprawę z ich prawdziwej funkcji ogniska domowego. Dają tak cenne dla życia ciepło oraz są standardem w nowoczesnym budownictwie inwestycyjnym. Rynek jest bardzo urozmaicony, nie tylko pod kątem wizualnym, ale również funkcjonalnym. Dobór parametrów kominka do pomieszczeń, które będzie ogrzewać najlepiej pozostawić ekspertowi. Kupowanie kominka na własną rękę w supermarkecie, w praktyce może okazać się niezbyt dobry pomysłem. Kominek bywa traktowany jako centrum życia w domu, a co za tym idzie, jest instalowany w samym środku dużego pomieszczenoa np. salonu. Oczywistym jest również to, iż taki sprzęt najlepiej, żeby pochodził od renomowanego producenta, który zapewnia stosowne wsparcie. Dzisiaj sporadycznie można się spotkać z kominkami, które posiadają otwarte palenisko. Najczęstszym zakupem jest odporny na wysoką temperaturę wkład z przeszklonymi drzwiczkami. Wkład jest obudowywany zgodnie z wizją inwestora oraz normami budowlanymi. Takie rozwiązanie zapewnia w dużej mierze nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo, oddzielając ogień od pomieszczeń. Takiego paleniska nie trzeba wygaszać, wychodząc z domu. Poza tym bacząc na ograniczony dostęp powietrza oraz sterowanie dozowania nim tak, aby wydłużyć czas spalania opału. Instalacja kominka z wkładem jest bardziej problematyczna, jednocześnie zapewniając najlepszą efektywność w generowaniu ciepła. Kominek może służyć do efektywnego ogrzewania przy wykorzystaniu dystrybucji gorącego powietrza lub centralnego ogrzewania. Nawet jeśli będzie miał pełnić głównie funkcje dekoracyjne, to dobrze jest stosować go np. jako awaryjny system ogrzewania lub taki, który będzie uzupełniał główne źródło ciepła. 
Kominek z dystrybucją gorącego powietrza to sieć kanałów, którymi powietrze przedostaje się do poszczególnych pomieszczeń, które mają być ogrzewane. Ruch powietrza w takiej instalacji odbywa się grawitacyjnie lub nadmuchowo. Pierwsze z tych rozwiązań jest bezgłośne, ale mniej efektywne od tego, do którego trzeba doprowadzać prąd do wentylatora. Poziome odcinki mogą mieć długość maksymalnie między 2-3 m długości. Dzięki temu rozwiązaniu można ogrzać maksymalnie 2-3 pomieszczenia. W dużych pomieszczeniach montuje się dodatkowo kratki, które oferują rozmaite wzornictwo. Dystrybucja gorącego powietrza oznacza również wzmożony ruch kurzu, pyłków, co jest niekorzystne dla osób z alergią. Takiemu systemowi niegroźna jest ujemna temperatura, które panuje w budowli.
 
Kominek z płaszczem wodnym podłączony jest do centralnego ogrzewania budowli, a co za tym idzie pełni podobną funkcję, jak kocioł. Wodny wymiennik ciepła we wkładzie kominkowym odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie instalacji. Zazwyczaj taki kominek wspomaga kocioł w postaci ogrzewania podłogowego lub naściennych grzejników. Taki kominek nie tylko ogrzewa nasz dom, ale może również zaopatrzyć nas w ciepłą wodę użytkową. W przypadku podłączenia kominka do instalacji centralnego ogrzewania trzeba zdawać sobie sprawę z restrykcyjnych przepisów bezpieczeństwa. 
 
Kominki w prawie budowlanym zostały dość obszernie opisane w zakresie wytycznych dotyczących montażu, a nawet sposobu eksploatacji. Jednakże zawirowanie wprowadził głównie jeden przepis:
Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.
 
Kominki nie są więc traktowane jako urządzenia ogrzewające budynki w rozumieniu prawa budowlanego. Z takiego przepisu można również wywnioskować, iż kominek nie może być wyłącznym źródłem ciepła. Kominki mogą być montowane wyłącznie w:
  • domach jednorodzinnych,
  • budynkach mieszkalnych,
  • w zabudowie zagrodowej,
  • w budynkach związanych z rekreacją,
  • niskich budynkach wielorodzinnych.

 

 

Niezbędna ilość doprowadzanego powietrza do kominków:

  • w przypadku kominków zamkniętych -minimum 10 m3/h na 1 kW mocy nominalnej kominka,
  • w przypadku kominków otwartych - prędkość spalania w komorze kominka powinna wynosić min. 0,2 m/s.

 

Montaż kominka najlepiej jest zaplanować na wczesnym etapie realizacji inwestycji, gdyż najłatwiej będzie wtedy zainstalować go fachowcom. Powierzchnia pomieszczeń nie może być mniejsza niż 30 m3, na każde 4 m3 maksymalnie może przypadać 1 kW mocy kominka. Uznano, iż  w wysokich budowlach nie będzie funkcjonowała na tyle dobrze wentylacja, aby montować w nich kominki. Bez wystarczającej ilości tlenu dostarczanej do paleniska, proces spalania nie może przebiegać prawidłowo, a ciąg w kominie zostanie zakłócony. Powietrze należy doprowadzać do kominka spoza budynku. Kanał powinien posiadać przepustnicę, by można było zamknąć, gdy kominek nie jest używany. Normy budowlane zabraniają wentylacji mechanicznej, która spowoduje odwrócenie ciągu dymu w kominie. 

 

Kominek z wkładem może wyglądać tradycyjnie, który swoim klasycznym designem będzie się wtapiał w ściany pomieszczeń. Jednakże do obudowania kominka zawsze stosuje się niepalne elementy, które muszą być odporne za wysokie temperatury. Obudowy można podzielić na:

  • ciepłe,
  • zimne.

 

Wkłady z płaszczem wodnym są robione zazwyczaj ze stali lub ze stali. Te rozwiązania różnią się przede wszystkim wzornictwem oraz odpornością. Szyby są wykonywane ze szkła żaroodpornego, którego zadaniem jest wytrzymać ogromne różnice temperatur, które powstają w trakcie eksploatacji kominka. 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl