.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Jul 6, 2018

Jak dobrać wielkość grzejników bez projektu?


grzejnik
Podczas remontu domu lub mieszkania bardzo często wymieniamy instalację centralnego ogrzewania, to wykonanie projektu nie jest obowiązkowe. Grzejniki w takim przypadku trzeba dobierać w sposób przybliżony zgodnie z jednostkami zapotrzebowania cieplnego domu. Średnio przyjmuje się, że:
  • 0,12-0,2 kW/m2 - w starych domach,
  • około 0,08 kW/m2 - w domach z normalną izolacją,
  • 0,06 kW/m2 - w domach z bardzo dobrą izolacją,
  • 0,05 kW/m2 - w domach zaizolowanych zgodnie z przepisami.

 

Liczby należy przemnożyć przez powierzchnię mieszkania lub domu, aby uzyskać przybliżone zapotrzebowania na ciepło. Określenie w ten sposób mocy nie daje nam jednak dokładnych obliczeń opartych np. o wpływ przegród zewnętrznych.  

 

Znając średnie zapotrzebowanie na ciepło domostwa należy wziąć minimum o 10% silniejsze grzejniki w przypadku parteru oraz pokoi oddzielonych przynajmniej dwoma przegrodami zewnętrznymi. 15% mocy dodawane jest w sypialniach, aby chronić się w trakcie szczególnie zimnych nocy. Dzięki zaworom termostatycznym będziemy w stanie w pełni cieszyć się ogrzewaniem naszych czterech ścian. Można również przewymiarować instalację centralnego ogrzewania oraz kontrolować ją poprzez zawory termostatyczne. Jedno żeberko starego grzejnika żeliwnego odpowiada 130 W mocy cieplnej. Dzięki temu możemy w szybki sposób ustalić moc starego grzejnika, aby ustalić jakiego grzejnika potrzebujemy.

 

Bardzo wiele osób w trakcie remontu instalacji centralnego ogrzewanie decyduje się na zawory mieszające. Na pierwszy rzut oka takie postępowanie wydaje się jak najbardziej właściwe. W przypadku zaworów trzy-drogowych najważniejszym parametrem jest przepustowość wyrażona w odpowiednich jednostkach. O wiele lepiej jest zainstalować większy zawór, aniżeli zbyt mały, gdyż może to doprowadzić awarii całego systemu ze względu na ciśnienie. 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl