.

Jesteś w: Strona główna >> Aktualności

Aktualności

Aug 29, 2018

Kominek, czy kocioł?


kominekKażdy inwestor chce jak najbardziej zminimalizować koszty związane z ogrzewaniem domu. Popularnym rozwiązaniem w tym zakresie jest wykorzystanie nowoczesnych technologii zawartych w kominkach. Pellet kosztuje stosunkowo niewiele, a jego skuteczność w porównaniu do rosnących cen węgla jest praktycznie identyczna. Jednakże niewiele osób decyduje się na ogrzewanie domostwa wyłącznie ze względu na to, iż ognia z zasady trzeba doglądać. Istnieją jednak również zautomatyzowane kominki na pellet, które minimalizują udział człowieka w procesie spalania oraz dawkowania paliwa. W przypadku kominka otwartego trzeba się liczyć z tym, iż większość ciepła będzie wydostawała się przez komin wraz z dymem. Sposobem na zamknięcie ciepła w pomieszczeniach jest stosowanie tzw. wkładów kominkowych.

Ich zadaniem jest kontrolowanie procesu spalania poprzez regulację dopływu powietrza do paleniska. Ogromną zaletą kominków jest posiadanie zamykanych drzwiczek, których zadaniem jest podnieść komfort oraz zapewnić bezpieczeństwo domostwa w trakcie użytkowania kominka. Zadaniem wkładu jest również umożliwienie procesu konwekcji pomiędzy obudową kominka a ściankami, pozostawia się przestrzeń, pomiędzy którą znajduje się powietrze z pomieszczenia. Dzięki cyrkulacji powietrza kominek oddaje do pomieszczenia o wiele więcej ciepła. Dodatkowo instaluje się również rury, którymi ciepło zostaje rozprowadzone po pomieszczeniach. System DGP umożliwia ogrzanie praktycznie całego domu. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, iż ciepłe powietrze będzie zdawało egzamin, dopóki w kominku będzie palił się ogień. Jeśli zgaśnie, bardzo szybko w domu zrobi się zimno.

 

DGP ze względu na swoje właściwości uznawany jest za dodatkowy system ogrzewania, nie powinien występować jako jedyne źródło ciepła. Swoją skutecznością nie dorówna systemowi centralnego ogrzewania opartego o wodę. Dobrym rozwiązaniem w tym zakresie  kominek z płaszczem wodnym, którego zadaniem jest połączyć zalety pieca oraz kominka. Kominek z płaszczem wodnym ma o wiele prostszą konstrukcję, aniżeli wyspecjalizowany kocioł. Kominki z płaszczem wodnym ze względu na prostszą konstrukcję nie są również tak wydajne, jak wyspecjalizowane kotły do ogrzewania. W kotłach możemy się spotkać z automatycznymi wentylatorami, które nadmuchują powietrze do paleniska wraz z przepustnicami. Kominki wymagają poświęcenia im większej ilości czasu, a skuteczność ich działania wciąż bywa uzależniona od umiejętności użytkownika. Jednakże są modele, które proponują praktycznie całkowicie zautomatyzowany model spalania, są to np. kominki na pellet. Obudowa kotła jest natomiast bardzo mocno zaizolowana oraz nie będziemy mieli do czynienia z promieniowaniem ciepła poprzez szklane drzwiczki. Kocioł z zasady będzie o wiele wygodniejszy od obsługi kominka, co nie oznacza, że jest we wszystkim od niego lepszy. Gorąca woda z kotła ogrzewa wodę w drugim obiegu przez ścianki wymiennika, co oznacza, iż nie ma większych strat ciepła.

 

 

 

SZYBKI KONTAKT

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

DYSTRYBUCJA

Regess Sp. z o.o.
u. Bankowa 36

Tel. +48 75 644 20 73
Fax +48 75 612 60 49

info@regessenergy.pl